Ekosisteminės paslaugos

Ekosisteminių paslaugų projektai

Wild small brightly colored bird with tuft
Natura 2000 logotipas

Natura 2000

Rengiant Studiją buvo analizuojamos Lietuvos Respublikos teritorijoje esančios Natura 2000 tinklo teritorijos (išskyrus Baltijos jūrą ir Kuršių marias). Atliekant Studiją Natura 2000 teritorijose sukuriama socio–ekonominė nauda ir sąnaudos buvo analizuojamos lyginant su kontrafaktine situacija, kai šiuo metu į Natura 2000 tinklą patenkančiose teritorijose apskritai neegzistuotų gamtinės teritorijos (t.y. su scenarijumi „be politikos“).

Selective Focus Photo of Blue and White Flowers Field
Lifevivagrass logotipas

LIFE VIVA GRASS

Projekto tikslas – apsaugoti nuo išnykimo didelės gamtinės vertės pievas ir padidinti pusiau natūralių pievų priežiūros efektyvumą sukuriant “Integruoto planavimo priemones” (toliau-priemonė). Pasitelkiant ekosisteminių paslaugų principą išplėtota Priemonė stiprina ryšius tarp skirtingų sričių – socialinės gerovės, ekonomikos, aplinkos apsaugos, žemės ūkio – ir jų politikos taikymo prižiūrint pievas. Priemonės generuojami rezultatai palengvina su pievų tvarkymu susijusius planavimo ir sprendimų priėmimo procesus.

Smartphone Beside Watch and Camera
Linesam logotipas

LINESAM

Nacionalinis EP vertinimo, kartografavimo projektas.
Projekto tikslas – sukurti nacionalinę ekosisteminių paslaugų kartografavimo ir vertinimo sistemą, siekiant geriau suprasti ekosistemų, biologinės įvairovės ir žmonių gerovės ryšius ir tai, kaip pokyčių veiksniai (angl. drivers of change) gali paveikti ekosisteminių paslaugų pasiūlą Lietuvoje.
Prisidėti prie planavimo ir valdymo strategijų, grindžiamų ekosistemų ir biologinės įvairovės socialiniais ir ekologiniais principais, kūrimo ir įgyvendinimo.
Sukurti bendrą žinių bazę apie ekosistemines paslaugas.

Drone Photography of Beach during Daytime
EcoServe logotipas

ECOSERVE

Projekto tikslas – įvertinti ateities ekosistemines paslaugas (ES) Lietuvos kranto zonoje, tobulinant Lietuvos mokslininkų gebėjimus taikyti daugiadisciplininius analizės, modeliavimo ir prognozavimo įrankius. Projektas yra orientuotas į ekosisteminių paslaugų žemėlapių sudarymą, validavimą ir modeliavimą Kuršių mariose ir Nemuno deltoje, remiantis klimato kaitos ir vietiniais socio-ekonominiais scenarijais.

SELINA

Projektas pristatys pagrindines problemas susijusias su bioįvairovės nykimu ir pateiks taikytinas priemones ir modelius bei gaires, kaip jais naudotis. Įgyvendinant projektą bus pateikti realūs atvejų pavyzdžiai, kaip ekosisteminėmis paslaugomis grindžiamas sprendimų priėmimas visoje Europoje, sudarant sąlygas sustabdyti bioįvairovės nykimą transformaciniais pokyčiais ir užtikrinti ekosisteminių paslaugų tvarų tiekimą ir naudojimą.

ALTERFOR

Projekto tikslas pateikti patobulintus ir naujus miškų valdymo metodus, kurie būtų pakankamai patikimi, kad galėtų spręsti XXI a. iššūkius.Alternatyvių miškų valdymo modelių analizė, įvairių miškininkavimo modelių poveikio EP deriniams Europos ir kraštovaizdžio lygmeniu vertinimas, pageidaujamų miškininkystės modelių įgyvendinimo palengvinimas.

Suinteresuotųjų šalių prioritetų analizė, vertinant miesto ekosistemų paslaugų poreikį (Vilniaus miesto pavyzdžiu)

Projekto tikslas įvertinti EP poreikį remiantis suinteresuotųjų šalių prioritetų analize. Tikslui pasiekti sudaryta ir atvejo studijai Vilniuje iš anksto pasirinktų miesto EP vertinimo metodika.

ECOPOTENTIAL

Projekte daugiausia dėmesio skiriama tarptautiniu mastu pripažintoms Europos saugomoms teritorijoms, derinant nuotolinio stebėjimo ir lauko matavimų Žemės stebėjimus, duomenų analizę ir dabartinių bei būsimų ekosistemų sąlygų ir paslaugų modeliavimą. Projekte ECOPOTENTIAL nagrinėjama geosferos ir biosferos sąveika nuo regioninio iki žemyninio mastelio, sprendžiant ilgalaikiai ir didelio masto aplinkos ir ekologiniai uždaviniai.